Veteriner İşleri Müdürlüğü• Hayvan, insan ve çevre sağlığının korunmasına katkı sağlamak,
• Bulaşıcı ve salgın hastalıklarla(zoonozlarla) mücadele ederek koruyucu halk sağlığı hizmetlerinin saha çalışmaları ile sürdürülebilirliğini sağlamak,
• Sahipsiz sokak hayvanlarının üremelerini kontrol altında tutabilmek için, kısırlaştırılmak ve kayıt altına almak,
• Geçici bakımevinden hayvan sahiplenmek isteyen kişi ve kuruluşlara sahiplendirme yapmak,
• Sahipsiz hayvanların beslenmesi amacıyla ilçemizdeki iş yerlerinin mutfaklarında kalan hayvan beslenmesine elverişli gıdalardan alınarak besleme alanlarında kullanmak,
• Kurban bayramı öncesinde ve sonrasında oluşabilecek hastalık yayılmasının engellenmesi, belgesiz hayvan girişlerinin önlenmesi amacıyla gerekli tedbirleri almak, satış ve kesim yerlerini belirleyerek organize etmek,
• Vektör mücadelesi ve ilaçlama hizmetlerini yürütmek,
• Çalışma alanına giren konularda halka yönelik bilinçlendirme düzeyini arttıracak eğitim, broşür ile sosyal ve kültürel faaliyetleri düzenlemek müdürlüğün temel görevleri arasındadır.


Sokak Hayvanları Rehbilitasyon Hizmetleri

Veteriner işleri Müdürlüğü, 5199 sayılı Hayvanları Koruma Kanunu ilgili uygulama yönetmeliğinin 7. maddesi gereğince yasal dayanak altında çalışmalarını sürdürmektedir. Merkezimizde sahipsiz hayvanlara yönelik tedavi ameliyatları, röntgen ve kan tetkikleri yapılmaktadır. Aynı zamanda yerel hayvan gönüllülerinin getirmiş olduğu hasta sokak hayvanlarının günlük tedavileri de yapılmaktadır.

Haftanın 7 günü hizmet veren merkezimizde 3 veteriner hekim ve 3 veteriner sağlık teknisyeni ile hizmet verilmektedir. Ekibimizce alınan ve gönüllüler tarafından getirilen sokak hayvanlarının muayene ve tedavileri yapılarak iyileşme sonrası yasa gereği yaşadıkları sokağa bırakılmaktadır.

Kanatlı ve yaban hayvanları ise ilk müdahale yapıldıktan sonra Orman ve Su işleri Müdürlüğü’ne teslim edilmektedir. Ağır hastalık ve yaraları bulunmayan martı, karga ve güvercinler tedavi sonrası doğal ortamlarına bırakılmaktadır.
 

Detaylı Bilgi İçin:
Sokak Hayvanları Kısırlaştırma ve Rehabilitasyon Merkezi

Sokak Hayvanlarının Sahiplendirilmesi

Sosyal medyada yer alan “Sıcak Bir Yuva” hesabımızda, merkezimizde yuva bekleyen sokak hayvanlarını sahiplendirme çalışmaları yapılmaktadır. “Sıcak Bir Yuva” hesaplarında ayrıca kaybolan veya sahipleri tarafından aranılan hayvanların duyuruları da paylaşılmaktadır.

Sıcak Bir Yuva hesabını takip etmek için aşağıdaki linklere tıklayabilirsiniz.
  twitter.com/sicakbiryuva
  facebook.com/SicakBirYuva
  instagram.com/sicakyuva

Sokak Hayvanlarının Sahiplendirilmesi Hakkında Sıkça Sorulan Sorular
S.1: Rehabilitasyon Merkezinizden kedi/köpek sahiplendiriyor musunuz?
C.1: Rehabilitasyon Merkezimizde tedavisi ve kısırlaştırma işlemi yapılmış can dostlarımız sahiplendirme sözleşmesiyle sahiplendirilmektedir. Sahiplendirilecek olan can dostlarımız “Sıcak Bir Yuva” sosyal medya (Facebook, Twitter, Instagram) hesaplarımızdan paylaşılmaktadır.

S.2: Rehabilitasyon Merkezinizden geçici kedi/köpek sahiplenebilir miyim?
C.2: Rehabilitasyon Merkezimizde geçici sahiplendirme yapılmamaktadır.

S.3:Rehabilitasyon Merkezinizden sahiplendiğim kedi veya köpeği bir başka kişiye sahiplendirebilir miyim?
C.3: Sözleşmeyi imzalayan kişi kontrolümüz dışında sahiplendiği “Can”ı başka bir kişiye sahiplendiremez. Can dostumuzun kontrol sırasında sahiplenen vatandaşta olmadığı anlaşıldığı takdirde cezai işlem uygulanmaktadır.

S.4: Sahiplendirdiğiniz kedi veya köpeğin kontrolünü sağlıyor musunuz?
C.4: Sahiplendirilen can dostlarımız rutin olarak kontrol edilmekte ve uygunsuz ortamda bakıldığı anlaşılanlar geri alınmakta ve yasal işlem uygulanmaktadır.

S.5: Sahiplendiğim kedi veya köpeğe bakamadığımda sokağa bırakabilir miyim?
C.5: Merkezimizden sahiplenilen can dostumuz herhangi bir sebeple sokağa terk edilemez. Herhangi bir olumsuzluk nedeniyle bakılamayan can dostumuz merkezimize bırakılmalıdır. Kontrolün ardından sokağa terk edildiği anlaşılan can dostumuz için sahiplenen kişiye cezai işlem uygulanmaktadır.

S.6: Sahiplendiğim kedi veya köpeği herhangi bir rahatsızlığı nedeniyle Rehabilitasyon Merkezinizde tedavi ettirebilir miyim?
C.6: Sahipli hayvan statüsüne girdiği için maalesef tedavisini özel kliniklerde yaptırmanız gerekmektedir. Rehabilitasyon Merkezimiz yalnızca sokak hayvanlarına hizmet vermektedir.

Vektörle Mücadele (İlaçlama Hizmetleri)
İlaçlama hizmetlerimiz "Biyosidal Ürünlerin Kullanım Usul ve Esasları Hakkındaki Yönetmelik" hükümlerine uygun olarak yapılmaktadır. Sivrisinek mücadelesinde temel hedef çalışmasını larva mücadelesi oluşturmaktadır. Uçkun mücadelesi larva mücadelesine destekleyici olarak yapılmaktadır. Su birikintileri olan ve üreme odağı olabilecek alanlar tespit edildikten sonra ıslah çalışmaları için uygulamalar yıl boyu yapılmaktadır. Odak olarak inşaat alanları, süs havuzları, su kuyuları vb. sayılabilir.

Veteriner İşleri Müdürlüğümüzün diğer hizmetleri arasında bölgemizde gerekli görülen yerlere kedi evleri ve besleme kaplarının yerleştirilmesi, özel günlerde farkındalık çalışmaları, okul eğitimleri ve engellilere yönelik hayvan destekli terapi hizmetleri yer almaktadır.